DSD 2009

Pierwsze koty za płoty. Punktualnie o 8:00 w środę uczniowie kończący liceum w bieżącym roku zebrali się w auli, aby uczestniczyć w pisemnej części egzaminu DSD. Opracowana musiała zostać różnorodna mieszanka niemieckich tekstów. Pojawiły się pytania z dziedziny ornitologii oraz wymagana była dogłębna analiza psychicznych zdolności u małych dzieci. Podczas rozumienia ze słuchu uczniowie musieli wysłuchać wywodów wybitnego twórcy. W ostatniej części, komunikacji pisemnej, pytano o argumenty za i przeciw dotyczące sportów wyczynowych. Podziękowania dla pani prof. Hemmerling za wzorową organizację i dla pana Grzegorza Piórkowskiego za pomoc techniczną. Życzę wielu sukcesów w drugiej rundzie- ustnej części egzaminu. Startujemy 15. grudnia.

W wiadomościach Telewizji Leszno 15-12-2009r:

15 grudnia nastąpił ciąg dalszy. Nadszedł czas na drugą i ostatnią część egzaminu DSD. Najpierw trzeba było opracować temat wolny. Omówione zostały takie tematy jak: przeludnienie, miasto wolne od samochodów, reklama, lekcje języków obcych itp. Zabrakło popularnych autorytetów i siejącej postrach energii atomowej. Następnie przeszlismy do samodzielnie wybranych tematów. Pani Burdzik, jako przewodnicząca komisji, była zachwycona ich różnorodnością. Zreferowane zostały takie tematy, jak: sytuacja sierot w Niemczech i w Polsce, innowacje techniczne na przykładzie VW Golfa, architektura, emancypacja kobiet w Polsce i w Niemczech, region Sprewa-Nysa-Bóbr i wiele innych. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyniki z Niemiec. Podziękowania dla naszego wicedyrektora za organizację szkolną, dla egzaminujących nauczycieli: prof.Olejnik, prof.Hemmerling i prof.Dopierały. Naturalnie również dla naszego Grzegorza za opiekę techniczną. Życzę wszystkim uczniom zdrowia i sukcesów w następnym zadaniu - na maturze.

B. Paudtke; tłumaczenie - Iza Rachwał